GOSPODARKA


LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ



Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2020 r.

987

-5,50%

do roku 2019



512

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

29

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

26

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON



Podatki dla przedsiębiorców w 2020 r.

Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową Miasta, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju. Potwierdzają to chociażby dane o liczbie podmiotów wpisanych w 2020 r. do rejestru REGON.

Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Helu są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2020 r. wysokość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca uległa niewielkiemu pogorszeniu i wyniosła 986,51 zł, podczas gdy w 2019 r. było to 1.043,92.



zarządzanie przestrzenią


Miasto Hel w dużym stopniu jest miastem turystycznym, chętnie odwiedzanym przez Polaków i cudzoziemców, dlatego nie dziwi fakt, że istniejące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego skupiają się przede wszystkim wokół turystycznej funkcji Miasta. Wśród nich można znaleźć tereny przeznaczone pod zabudowę hotelową lub mieszkaniowo-pensjonatową oraz pod kompleksy rekreacyjno-edukacyjno-sportowe wraz z usługami towarzyszącymi. Powierzchnia objęta planami miejscowymi stanowi jednak niewielki udział w ogólnej powierzchni zaliczanej do granic Miasta Helu. W 2020 roku Rada Miasta Hel uchwaliła zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru działki przy ulicy Helskiej (uchwała nr XIX/149/20 z dnia 18 września 2020 roku).


6

Liczba MPZP

obowiązujących

1

Liczba planów

uchwalonych

14

Powierzchnia objęta

MPZP (ha)

0,61%

Powierzchnia Gminy

objęta MPZP



TERENY ZIELONE



Gmina miejska Hel jest wyjątkowym punktem na mapie Polski. Położona na końcu półwyspu helskiego, otoczona pachnącym lasem i piaszczystymi plażami. Jest to bardzo często odwiedzane miejsce przez turystów. Obszar Miasta znajduje się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego cały półwysep helski. Ze względu na szczególne położenie można spotkać tutaj gatunki roślin rzadko spotykane w innych częściach kraju. Cechą charakterystyczną Parku są również porastające go lasy. W celach ochronnych na terenie Parku utworzono 13 rezerwatów przyrody, jeden z nich znajduje się w granicach Gminy miejskiej Hel – jest nim rezerwat Helskie Wydmy.


Rezerwat stanowi powierzchnia ponad dwukilometrowego pasa wzdłuż wybrzeża morskiego, obejmująca piaszczyste wydmy rozciągające się wzdłuż brzegu wraz z roślinnością je porastającą i las iglasty wokół. W wodach Zatoki Puckiej występują unikatowe ekosystemu takie jak łąki podwodne, porośnięte trawą morską, ramienicą bałtycką i wieloma gatunkami glonów. Są one domem dla różnego rodzaju stworzeń morskich (skorupiaków, mięczaków i ryb), będących pożywieniem dla ptaków i ssaków – w Zatoce Puckiej zobaczyć można foki i morświny.


W Helu nie zabraknie atrakcji zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i poza nim. Miłośnicy morskiego krajobrazu stając na końcu mierzei helskiej mogą podziwiać morze otaczające ich z trzech stron. W wietrzne dni możliwe jest obserwowanie zderzających się fal biegnących z przeciwnych kierunków – z pełnego morza i z zatoki. Najefektowniejsze widoki wzburzonego morza zaobserwować można późną jesienią i zimą, z uwagi na silniejsze wiatry w tym okresie.




8

Powierzchnia terenów zieleni (ha)

2 127

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

11

Drzewa posadzone w 2020 r.

30

Krzewy posadzone w 2020 r.

Pomnik z galerii rzeźby kaszubskiej w parku